מוזות

| ישראל, 2022 | כ"א 30 minutes | עברית

פסטיבל אפוס גאה להציג את הסדרה “מוזות“, על המסך הגדול בהשתתפות היוצרים והאמנים. “מוזות” היא מקבץ של שישה סרטים בני חצי שעה, המציעים מפגש עם יוצר.ת ישראלי.ת ומבט אינטימי אל תהליך היצירה שלו.

 

היוצרים:

הסופרת צרויה שלו, העמלה על סיום כתיבתו של ספרה האחרון

המשורר רוני סומק, המספר את סיפור חייו בשילוב שיריו

ששון גבאי, כוכב קולנוע ותיאטרון, חושף בפני בנו את הסודות שעיצבו את חייו

הציירת זויה צ’רקסקי מכניסה אותנו אל הסטודיו ואל ביתה

אמל מורקוס, יוצרת וזמרת פלסטינית-ישראלית, מקליטה את אלבומה האחרון

המאייר דוד פולונסקי (“ואלס עם באשיר”, “אגדת חורבן”) מאייר את ספרה האחרון של נורית זרחי

 

מיזם משותף של כאן 11 – תאגיד השידור הציבורי, קרן מקור לסרטי קולנוע וטלוויזיה והקרן החדשה לקולנוע וטלוויזיה, ביוזמת קרן מקור ופסטיבל אפוס.

 

בהנחיית: דורית ענבר, מנכ”לית הקרן החדשה לקולנוע וטלוויזיה

 

במסגרת האירוע יוקרנו 6 פרקים מלאים.
הכרטיס הוא לכל הסדרה.

 

11:00 – 12:30 חיים סוביטיים – זויה צ’רקסקי / אבא שלי – ששון גבאי.
אחרי ההקרנה תתקיים שיחה עם היוצרים והאמנים.

 

12.30 – 14.00 מאמינה במוזה – צרויה שלו / פנטסטי כאן – דוד פולונסקי.
אחרי ההקרנה תתקיים שיחה עם היוצרים והאמנים.

 

14.30 – 16.00 אמל – על אמל מורקוס / עירקי פיג’מה – רוני סומק.
אחרי ההקרנה תתקיים שיחה עם היוצרים והאמנים.

 

 

מאמינה במוזה” – על הסופרת צרויה שלו
במאית: איילת בר גור
מפיקים: יורם עברי ודיויד נוי

 

בספטמבר 2021 פרסמה צרויה שלו את הרומן השביעי שלה “פליאה”. שלו נמנית על קבוצה קטנה של סופרים ישראלים שזכו לכך שכל ספר שהם מפרסמים הוא אירוע רב תהודה ישראלי ועולמי.
הסרט מלווה את צרויה שלו בשנת הכתיבה האחרונה של הספר “פליאה”, ומעניק הצצה נדירה לאינטימיות שבתהליך הכתיבה, עד לרגעים שבהם הסופרת “יולדת” את ספרה ושולחת אותו לאוויר העולם.

 

 

עירקי פיג’מה” – על המשורר רוני סומק
במאים: נורית קידר ורן סלוין
הפקה: עדן הפקות שולה שפיגל

 

הסרט מלווה את רוני סומק, ילד מעברה שעלה מעירק, הפורץ בשיריו גבולות גיאוגרפיים ופואטיים. רוני סומק הוא משורר כל-ישראלי מובהק, ששיריו מהווים גשר בין מזרח למערב, בין קודש לחול, בין עממי לגבוה, בין האישי לכללי. ספריו תורגמו ל-44 שפות, והם מספרים את סיפור חייו הייחודי – מילד עולה דובר ערבית למשורר אהוב ומורה שהעמיד תלמידים רבים.

 

 

אבא שלי” – על השחקן ששון גבאי
במאים: דוד אופק ואדם גבאי
מפיקה ועורכת תוכן: ציפי ביידר, קסטינה הפקות

 

דיוקן אינטימי המביא את מערכת היחסים המיוחדת בין ששון גבאי, מבכירי השחקנים בישראל, לבנו הצעיר אדם, שהוא שחקן ויוצר בעצמו. בעזרת המבט של אדם עולה סיפור ההגירה של ששון, הטראומה הקשורה לרצח אביו במכולת שלו בחיפה, ומהלך הקריירה שלו, שבה הצליח לשבור סטיגמות של ליהוק הקשורות למוצאו כיהודי מזרחי, ולהגיע עד לפסגה בהצגה זוכת הטוני “ביקור התזמורת” בברודווי.

 

 

חיים סוביטיים” – על האמנית זויה צ’רקסקי
במאית ומפיקה: ענת שוורץ

 

עבודותיה של הציירת המצליחה זויה צ’רקסקי מספרות סיפור של הגירה, הישרדות וזרות נצחית. במהלך השנים ציירה את העלייה, ההגירה, הדלות והאלימות, את האנשים שחיים בתחתית הסולם ואת מהגרי העבודה שאחד מהם הפך לבן זוגה ואבי בתה.
״חיים סוביטיים״ מלווה אותה במסע אינטימי מדרום תל אביב למחוזות ילדותה בקייב, בחיפוש אחרי ילדותה שהיתה ואבדה, בתקווה למצוא את המקום האחד שבו לא תרגיש זרה.

 

 

אמל” – על הזמרת אמל מורקוס
במאית: אורית פוקס רותם
מפיקים: באהר אגבאריה, לורה סמארה

 

“הייתה לי מטרה” אומרת אמל מורקוס, “רציתי להפיץ את השיר הפלסטיני בישראל, להיות האמנית הראשונה שמפיקה תקליט בערבית בישראל. יכולתי לגור באירופה ולהיות ידועה ומפורסמת, אבל אני בחרתי לא לעזוב את התרבות והמורשת”. הסרט מספר את סיפורה כילדת פלא חולמת בכפר יאסיף שבגליל, ועד לבגרותה כאישה הלוחמת על עקרונותיה, כולל הבחירה להיות אמנית עצמאית וליצור מתוך ביתה עם בנה פיראס ובתה יארה.

 

 

פנטסטי כאן” – על המאייר דוד פולונסקי
במאי ומפיק: אופיר טריינין

 

הסרט מתלווה למאייר עטור הפרסים דוד פולונסקי בתהליך עבודתו על ספר הילדים החדש של נורית זרחי, זוכת פרס ישראל הטרייה. באמצעות התבוננות זו אנו נחשפים גם לתהליך היצירה שלו כמאייר סרטי אנימציה שזכו להצלחה גדולה: “ואלס עם באשיר”, “כנס העתידנים” ו”אגדת חורבן”.
במסע עדין זה מתגלה גם סיפורו האישי של פולונסקי, שהיגר לישראל כילד מקייב וממשיך לבחון ביצירתו את זהותו ותחושת שייכותו לישראל.